Právě jsem vygeneroval WordPress

Bylo to jednodušší než jsem čekal, pouze pár kroků:

1. Na hostingu http://www.mopos.cz/ mám web prostor, kde mám různé statické stránky. Na něm jsem vytvořil adresář s názvem wordpress. Dělám to FTP v TotalCommanderu, abych si nemusel pamatovat moc programů

2. Ze stránky http://www.separatista.net/wordpress-soubory-ke-stazeni jsem si stáhl instalační balík Wordpresu (wordpress-3.8.1-cs_CZ.zip) a rozbalil do nějaké složky. Rozbalenou strukturu složek jsem postupně pomocí FTP nakopíroval do nově vytvořené složky na serveru. FTP není příliš odolné proti chybám, bylo to na pokračování. Celkový objem po rozbalení byl asi 18 MB.

3. Pak jsem do prohlížeče přímo zadal adresu budoucí instalace, tj. v mém případě http://www.svobodanet.cz/wordpress/ . V té době tam samozřejmě nic nebylo vygenerováno, ale je to uděláno tak šikovně, že to zobrazí návod pro generování. Předem mě to upozornilo, že budu potřebovat:

 1.    Název databáze
 2.    Uživatelské jméno k databázi
 3.    Heslo pro přístup k databázi
 4.    Databázový server
 5.    Předpona tabulek (pokud chcete provozovat několik různých instalací WordPressu pod jednou databází)

a že si mám o údaje požádat hostingovou společnost.

4. Když jsem údaje obdržel, zase jsem šel na http://www.svobodanet.cz/wordpress/ a tam v dalším kroku vyplnil zaslané údaje do tabulky. Vše je česky a jednoznačně. Tady ale nastala jediná menší komplikace: napsalo to, že se nepodařilo vytvořit konfigurační soubor a že to mám udělat ručně. Nabídlo mě to ale v samostatném rámci polotovar pro zkopírování.

5. To jsem samozřejmě uděl a uložil si v PSPadu. Prohlížeč jsem nechal otevřený a současně jsem otevřel FTP přístup do adresáře wordpress na mém serveru. Tam jsem vložil nově vytvořený textový soubor s tím staženým obsahem pod názvem wp-config.php a zavřel FTP. Vrátil jsem se do prohlížeče a šel na další krok.

w01uu6. Vše proběhlo samo a WordPress zobrazil uvítací obrazovku s pár políčky pro jméno webu, heslo mail atd. Sejmul jsem si jí, ale zatím mě zde nefunguje vkládání obrázků a nemůžu snímek vložit. Až to zprovozním, tak to udělám.

w02uuPak už jenom kliknout na Instalovat WordPress:To bylo vše, instalace byla rychlá, nic dalšího to nechtělo a WordPress mě to sdělil následující obrazovkou a rovnou vybídl k přihlášení:

w03uu

7. Když jsem se přihlásil, tak už to byl standardní WordPress jako na   http://cs.wordpress.com/  sice zatím jen se 3-mi šablonami, drhnoucím vkládáním obrázků a podobnými dětskými nemocmi. Ale zase s možností individualizace, vlastních šablon atd.
Pokud někdo WordPress dosud nezkoušel, tak jako 1. krok doporučuji si udělat účet na  http://cs.wordpress.com/ a tam se naučit základní věci a získat inspiraci. Já mám takto udělaný například blog na http://premsvo.wordpress.com/ a na svém blogu bych asi vyšel ze stejné šablony ale upravil jí podle svých potřeb.
Zde zatím používám základní šablonu Twenty Thirteen, kde se mě zatím nepodařilo dát valstní obrázek do hlavičky.

Postupně chci tento blog vylepšovat, což bude doufám patrné i na vzhledu.

Comments are closed.